Dobra zwirownia Konin


adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Dobra zwirownia Konin

Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:55

Co znaczy termin żwirownia i do czego może nam być potrzebna w codziennym życiu?

Potocznie pisząc żwirownia to przedsiębiorstwo, które para się w dostawach pisaku i żwiru do celów przemysłowych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy użyciu ciężkiego sprzętu jest wydobywane kruszywo. Aby dotrzeć do żwiru, powinno się usunąć górną nawierzchnię ziemi. Pod nią zazwyczaj zlokalizowana jest warstwa narzutowa piachu, który jest ubocznym produktem w znacznej liczbie żwirowni w Koninie. Dopiero po jej zdjęciu jesteśmy wstanie przejść do wydobywania z właściwego złoża. Nie oznacza to, że pod warstwą torfu znajduje się piękny, drobny żwir, który możemy podziwiać codziennie.

Aby lepiej opisać technologię wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wklepiemy więc szukane słowo kluczowe żwirownia Konin i zobaczymy co przyniosą nam rezultaty wyszukiwania. Dzięki temu będziemy w stanie więcej dowiedzieć się w kwestii samej żwirowni i wykorzystania sprzedawanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie rezultatów szukania, może znaleźć interesujące informacje o oferowanych produktach. Tak jak wcześniej napisałem, zalicza się do nich piach i torf oraz różnego kształtu żwir. Natomiast finalny produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten śliczny niewielki żwirek, który jest wykorzystywany do zdobienia naszych skwerów zieleni powstaje z pokruszenia dużych bloków skalnych. Dlatego większość z dostępnych na rynku żwirów ozdobnych ma tą samą średnicę. Sama natura nie wykonała by milionów kamyczków o tak identycznych kształtach. W zależności od złoża jakim dysponuje konkretna żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która mieści się na terenie złóż granitowych może produkować kruszywo najwyższej jakości. Również wartość tego rodzaju żwiru jest znacznie wyższą od pozostałych kamieni.

Dodatkowo bez żwirowni nie postały by żadne drogi w Polsce. Podstawą każdej drogi jest utwardzone podłoże. Takie podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru różnej wielkości. Całość przypomina przekładane ciasto: na dole gruby żwir, następnie o mniejszej gramaturze i na wierzchu piasek. Dopiero na tak przygotowanym podłożu są wylewane warstwy asfaltu.

Wróć do „Gadulec na wolne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości